Návšteva ktorejkoľvek časti Amazonského pralesu je dokonalým nápadom a veľkým zážitkom spoznávať zvieratá, rastliny, ktoré človek nikdy predtým nezažil a mať možnosť vidieť ich naživo a naučiť sa o nich viac. Predtým ako však pôjdeš, mal by si si byť vedomý niektorých vecí.
1. Nechoď do záchranných centier, ktoré zaobchádzajú zle so zvieratami
Znie to ako zjavná vec, ale veľa záchranných centier vyzerá na prvý dojem úplne normálne. Predtým, ako si rezervuješ trip s niekým do džungle, nezabudni si pozrieť celý program a vygoogliť si všetky názvy miest, kam pôjdeš. Napríklad v okolí Iquitosu je len niekoľko záchranných stredísk s dobrým zaobchádzaním so zvieratami a ľahko ich nájdeš na TripAdvisore s dobrými hodnoteniami. Existuje veľa centier, kde zaobchádzajú s divokými zvieratami nevhodne. Väčšina týchto centier sľubuje, že zvieratá sú tam iba dočasne a budú vrátené späť do džungle, ale divoké zvieratá, ktoré sa majú vrátiť do džungle by nemali byť bližšom v kontakte s ľuďmi a takisto nie v malých prázdnych klietkach. Ak plánuješ ísť do Iquitosu v Peru, dobre si rozmysli, či pôjdeš do záchranného centra Zoologico de Guistochoca alebo záchranné centrum „Javier“. Toto centrum bolo dvakrát zatvorené, ale pretože v Peru je problém s korupciou, mohli ho otvoriť znova a znova. Ak chceš vidieť zvieratá zblízka, vrelo odporúčam ísť do Mariposario Pilpintuwasi, kde sú v klietke namiesto zvierat ľudia.
2. Nepodporuj eko lóže, ktoré nie sú ekologické.
Áno, znie to nelogicky, ale Peruánci sa vedia vynájsť vo všetkých situáciách a aj kempy, ktoré majú ďaleko od nejakých ekologických zásad nazvú „ecolodge“. Mysli na to, že hlavne kempy, ktoré sú bližšie k okolitým dedinám a mestám môžu byť práve tie, ktoré nerešpektujú okolitú prírodu, napríklad Amazon Camp Lodge. Bohužiaľ, v kempe sme videli pohádzané odpadky, do polnoci tam hrala nahlas hudba, čo ruší divé zvieratá naokolí.
3. Uisti sa, že nemáš na tanieri korytnačiu polievku alebo mäso z opíc.
Je mnoho vecí ktoré môžeš ochutnať na trhoch alebo v reštauráciách. Korytnačie vajcia, aligátora, pirane alebo suri (áno, to sú tie tučné červy), nezabudni však, že niektoré zvieratá majú byť chránené a zostať v džungli. Vždy si preto radšej opýtaj predajcu čo máš na tanieri.
4. Podpor udržateľné cestovanie
V poslednej dobe toho počúvame veľa o udržateľnosti a ak sa nachádzaš na takom jedinečnom mieste ako je dažďový prales s množstvom ohrozených druhov, je to ešte o to dôležitejšie. Ochrana našej prírody nikdy nebola dôležitejšia ako teraz. V Peru žije staršia generácia ľudí, ktorá vyrastala s iným mentálnym nastavením a všetko, čo sa v pralese pohybuje, vidia ako jedlo. Napríklad jednou z aktivít, ktoré mnoho turistických agentúr ponúka na zatraktívnenie exkurzií, je možnosť vyskúšať si tradičný rybolov. V džungli žije pomerne veľké množstvo miestnych ľudí, ktorých uvidíte loviť ryby na svojich malých člnoch. Toto je však spôsob, ako vedia uživiť svoje rodiny alebo predať ryby na miestnych trhoch. Mnoho turistov to robí len pre zábavu a ak si predstavíme, že sa to robí vo väčšom množstve, môže to mať dopad na ekosystém.
5. Vyhni sa kúpe nelegálnych suvenírov od pytliakov
Možno na trhoch alebo v obchodoch uvidíš nejaké pekné výrobky zo zvieracej srsti a budeš rozmýšľať o ich kúpe. Problém však je, že takéto suveníry môžu byť naozaj vyrobené zo zvierat, ktoré boli zastrelené pytliakmi. Predajcovia ti dokonca neváhajú povedať, že boli vyrobené zo skutočného zvieraťa. Otázne však je, či klamú alebo hovoria naozaj pravdu. Jedno je však isté, pouličným predavačom nemôžeš nikdy na 100% veriť. Takže sa radšej drž ďalej od týchto druhov suvenírov. Pravdepodobne ťa s nimi nepustia ani na letisko.