Na Machu Picchu sa môžeš dostať za jeden alebo kľudne aj 8 dní. Je to iba na tebe akú trasu si zvolíš a koľko máš na to peňazí. Z osobnej skúsenosti ti ale môžem povedať, že viac dňová cesta do strateného mesta Inkov ti prinesie oveľa väčší pocit zadosťučinenia. Nie je nič lepšie ako keď si cestu “odmakáš” a za odmenu dostaneš už len čerešničkou na torte – ten neskutočný pohľad na majestátne starodávne mesto. Tí čo išli na Machu Picchu napríklad po Inka Trail, vedia o čom hovorím. Ale teda najskôr tie rýchlejšie možnosti.
Najpohodlnejšia cesta
Najjednoduchšia možnosť akú máš je nasadnúť na vlak v Cuscu, odviezť sa do Aguas Calientes a odtiaľ ráno autobusom ku vchodu Machu Picchu, ktorý sa otvára o 6:00. Avšak, táto cesta ťa vyjde asi najdrahšie.
Do dediny Aguas Calientes, ktorá je priamo pod Macchu Picchu premávajú dve vlakové spoločnosti: PeruRail a Inca Rail. PeruRail premáva častejšie a okrem vlakov vlastnia aj železničné trate, takže môžu lepšie kontrolovať ceny. Inca Rail je menej populárna, ale je vlastnená Peruáncami a servis je rovnako dobrý ako u prev spoločnosti.
PeruRail má tri typy tried: Expedition, Vistadome a Belmond Hiram Bingham. Z Cusca trvá cesta okolo 3,5 hodiny a v období dažďov, kedy chodí vlak iba z/do Ollantaytamba, stráviš vo vlaku maximálne dve hodiny.
Cenovo najprijateľnejší je vlak Expedition, ktorý vychádza okolo $70 jednosmerne. Lístok treba tiež zabookovať dostatočne v predstihu, keďže je to najlacnejšia možnosť. Počas pandémie som ale napríklad dostala lístok na tento vlak za $25 v zľave.
Vistadome je panoramatický vlak, kde môžeš vidieť okolitú prírodu a jednosmerný lístok stojí okolo $105.
Belmond Hiram Bingham je najluxusnejší spomedzi všetkých, lístok stojí $400-$500. Interiér je dekorovaný štýlom z 20 tych rokov minulého storočia a človek sa v ňom cíti ako v Orient Expresse. Cena zahŕňa večeru a tour na Machu Picchu. Momentálne má ale PeruRail veľké zľavy, tak sa mrkni na ich stránku.
Inca Rail ponúka štyri možností: Voyager, 360°, prvú triedu a súkromný vozeň. Platí, že počas tohto obdobia majú tiež veľké zľavy a tak sú ceny lístkov porovnateľné s PeruRail. Z dôvodu dopytu po službe, Inca Rail ponúka momentálne iba možnosť kombinácie autobusu a vlaku. Čiže ak si kúpiš lístok, z/do Cusca ťa odvezú busom priamo v centre do/z Ollantaytamba a odtiaľ pokračuješ vlakom až do Aguas Calientes.
Keď sa dostaneš do Aguas Calientes, ráno vyraz busom o 5:00, bus chodí každých 10-20 minút až do 15:30 (posledný vstup na Machu Picchu je o 16:00). Cesta trvá pol hodinu a lístok stojí $9,50 pre turistov. Autobus ťa odvezie až rovno ku vchodu. Samozrejme, je možnosť si to vyšliapať hore (zadarmo), čo by ti nemalo trvať viac ako dve hodiny.
Kombinácia vlak + collectivo (minivan)
Ak nechceš stráviť vo vlaku takmer 4 hodiny (pretože to nie sú tie rýchlovlaky čo máme na Slovenku), tak je možnosť kúpiť si lístok iba z/do Ollantaytambo, čo je malá dedinka pri Cuscu. Domáci to robia tak, že sa zvezú vlakom z Aguas Calientes do Ollantaytamba a potom si zoberú minivan (vždy stoja nejaké na stanici) a do Cusca sa dostanú rýchlejšie ako vlakom. Je to aj preto, že vlak má väčšinou konečnú zastávku v dedinke Poroy, čo je ešte asi pol hodinu autom do centra mesta.
Za minivan z/do Ollantaytamba by si nemal zaplatiť viac ako 12 soles. Stanica minivanov odchádzajúcich z Cusca do Ollantaytamba je na ulici Pavitos. Inak, v Ollantaytambe sú celkom významné ruiny kde sa určite oplatí zastaviť a prejsť si ich. Potrvá ti to možno 2-3 hodiny, ale stojí to za to a prestup na vlak môžeš využiť tak celkom efektívne.
DIY Trek alebo na vlastnú päsť
Táto možnosť vychádza najlacnejšie a teda je pochopiteľne aj najnepohodlnejšia.
Skoro ráno si odchyť taxík na stanicu “Quillabamba terminal” v Cuscu. Stačí keď vysadneš na hlavnej ulici v Cuscu a popýtaš sa na cestu do Santa Marie. My sme zjednali cenu na 45 soles na osobu a boli sme v aute traja. Hneď na začiatku treba povedať, že chceš ísť iba do dedinky Santa Maria. Cesta trvá približne 4 hodiny a budeš prechádzať cez hrebeň krásneho zasneženého kopca Nevado Veronica vo výške 4,200mnm. Odtiaľ už vedie kľukatá cesta, kde začína džungla, až do Santa Marie. Za pár hodín tak zostúpiš dole až o 3,000 metrov.
V Santa Marii ťa zas budú čakať minivany a ďalší taxikári. Tu máš dve možnosti, buď sa zvezieš do Santa Teresy, alebo rovno do Hidroelectricy za hodinu a pol. Výhodou zastávky v Santa Terese je, že si po ceste môžeš užiť termálne pramene, ktoré sú približne pol hodinu chôdze od dediny. Cenu do Santa Teresy sa snaž zjednať na približne 10 soles. Cesta do dediny je prašná a nie veľmi bezpečná počas obdobia dažďov. No budeš mať krásny pohľad na okolitú prírodu.
Ak však chceš ísť na istotu a byť v Aguas Calientes ešte pred zotmením, odvez sa rovno do Hidroelectricy. To by ťa malo vyjsť okolo 35 soles zo Santa Marie, ale záleží či ideš v taxíku sám alebo s viacerými ľuďmi. Pri príchode do národného parku Machu Picchu budeš musieť vystúpiť z auta a prejsť cez kontrolu. Tam ti stačí iba pas a lístok na Machu Picchu. Vodič ťa odvezie rovno na začiatok železničnej trate v Hidroelectrice, kde cesta aj končí.
Tu máš zase dve možnosti: buď si kúpiš lístok na vlak do Aguas Calientes, alebo to prejdeš pešo po trati. Úprimne, prvú možnosť som ešte neskúsila, tá je viac obľúbená u miestnych, druhá je zas viac u cestovateľov. Každopádne, lístok na vlak si môžeš kúpiť priamo na stanici v Hidroelectrice alebo ešte v Cuscu. Cena sa podľa zákazníckeho centra pohybuje okolo $30 pre turistov, čo sa vôbec neoplatí. A čo sa týka tej druhej možnosti, cesta je dobre označená a počas nej budeš vidieť mnoho stánkov s občerstvením a nejaké reštaurácie. Šľapať budeš po železničnej trati, ktorá vedie pozdĺž rieky Urubamba. Do dvoch hodín by si mal konečne prísť do dedinky Aguas Calientes, ktorá je priamo pod Machu Picchu. Tu z najväčšou pravdepodobnosťou stráviš noc v jednom z mnohých hotelov, aby si na druhý deň skoro ráno mohol vyraziť do mesta Inkov.
Niekoľkodňové túry
Aby som nezabudla spomenúť, existuje niekoľko rôznych túr na Machu Picchu cez 2-dňové až po 8-dňové. Osobne si myslím, že akýkoľvek z týchto trekov je najlepšia voľba ako ísť na Machu Picchu, ale o tom až v ďalšom článku.
Aká je aktuálna situácia?
Keďže pandémia ešte nie je zažehnaná vo viacerých krajinách, a predovšetkým v tých chudobnejších, aj Machu Picchu sa muselo prispôsobiť situácii. Po dlhom čase otvorilo svoje brány v novembri minulého roku a postupne sa začína napĺňať aj zahraničnými turistami. V čase keď sme tam boli my (máj 2021) platili celkom prísne opatrenia. Po celý čas je potrebné mať na sebe rúško a nemôžeš si ho dať dole ani keď si chceš spraviť fotku.
Zatvorený je Chrám slnka (Templo de la Luna), Intipunku, Most Inkov (Puente Inka) a takisto sa nedostaneš na Wayna Picchu, Montaña Machu Picchu, či Montaña Huchuy Picchu. Všetko kvôli stiesnenému priestoru, ktorý nezodpovedá bezpečnostným covid opatreniam. To ale neznamená, že tam nie je čo vidieť. Stále môžeš prejsť takmer okolo celého mesta, avšak ak už raz prejdeš cez určitý bod, naspäť sa už vrátiť nemôžeš.
Situácia sa ale rýchlo mení a hovorí sa, že by čoskoro malo byť všetko otvorené. Každopádne, my sme si skoro ráno užili prázdny vstup, keďže sme boli jedni z prvých ľudí na Machu Picchu v ten deň. Väčšinou sa to naplní až počas dňa. Počet ľudí je cez deň obmedzený o približne polovicu ako to bolo pred pandémiou a v areáli môžeš stráviť iba okolo 2 hodín. Momentálne je priemerný denný počet návštevníkov okolo 800.
Vstup a otváracie hodiny
Lístky na Machu Picchu si môžeš kúpiť na oficiálnej stránke peruánskej vlády. Na základe obmedzenia vlády sú dostupné dve etapy vstupov: prvý je ranný a druhý poobedný, tu je rozpis cien:
Machu Picchu 6:00-12:00: 152 soles/$40 USD
Machu Picchu 12:00-17:30: 152 soles/$40 USD
Tieto vstupy sú ešte stále uzatvorené, no je len otázka času kedy ich znovu otvoria.
Machu Picchu + Wayna Picchu hike 7:00-8:00 (1G/G1): 200 soles/$52 USD
Machu Picchu + Wayna Picchu hike 10:00-11:00 (2G/G2): 200 soles/$52 USD
Machu Picchu + Montaña Machu Picchu 7:00-8:00 (2G/G2): 200 soles/$52 USD
Machu Picchu + Montaña Machu Picchu 10:00-11:00: 200 soles/$52 USD
Kedy je najlepší čas vybrať sa na Machu Picchu?
Typická otázka, na ktorú odpoveď nájdeš takmer všade – cez obdobie sucha (od mája do septembra). Ja som Machu Picchu zažila cez obdobie dažďov aj sucha, ale jednoznačne na túto otázku odpovedať neviem. Nevýhodou cez obdobie dažďov je, že máš väčšinou zahalený výhľad na okolité kopce a skoro ráno pravdepodobne neuvidíš absolútne nič. Na druhej strane ale pôsobí starodávne mesto magickejšie a pohľad naň si človek užíva viac, keďže všetci netrpezlivo čakajú kedy oblaky odkryjú časť ruín. Počas obdobia sucha sa môžeš kochať jasným výhľadom na okolité kopce a ak je dobrá viditeľnosť, uvidíš aj zasnežené kopce pohoria Salkantay. Nevýhodou je len viac turistov.
Pred vstupom
Mysli na to, že dovnútra ťa bez sprievodcu nepustia. Je to nielen preto, aby si sa dozvedel viac o mieste, keďže tam nie sú informačné tabule, ale aj preto, že sprievodca ťa vie usmerniť a kontrolovať, aby si nešiel na miesta, ktoré sú zakázané. Napriek tomu, že pre väčšinu ľudí je sprievodca úplne zbytočný, pred niekoľkými rokmi sa bežne stávalo, že turisti ničili ruiny alebo vyhadzovali odpadky a pri takom množstve ľudí to strážnici len ťažko ustriehnu.
Keď som absolvovala 4-denný Inka Jungle Trek, sprievodcu sme mali iba na začiatku a neskôr sme mohli po Machu Picchu chodiť sami. V cene sme nemali zahrnutý vstup na Wayna Picchu, či Montañu. Ak sa vyberieš na Machu Picchu sám, sprievodca bude s tebou po celý čas. My sme mali skvelého sprievodcu, Jimmyho. Bol vtipný, trpezlivý a hlavne toho veľa vedel, keďže číta knihy, sleduje aktuálne dianie a sprievodcu robí už 16 rokov. Hovorí, že Machu Picchu je ako jeho office. Teda, kto by nechcel taký office.