Ak sa chystáš do Cusca, tvoj cieľ je s najväčšou pravdepodobnosťou Machu Picchu. Určite si však nechaj aj pár dní na Cusco.
Cusco leží vo výške okolo 3,400 mnm a považuje sa za hlavné mesto Inkov. Vtedy sa tiež nazývalo pupok sveta. Základy mesta postavili Inkovia v tvare pumy, čo je jedno z troch posvätných zvierat Inkov. Niektoré hlavné uličky mesta sú postavené v súlade s hviezdnou oblohou, ktorá v určitých obdobiach počas roku odzrkadluje polohu niektorých budov mesta.
Veľa ľudí napríklad nevie, že pod mestom je mnoho ruín, ktoré ale museli zakopať, pretože boli pod hlavnými cestami. V uliciach sú však stále vyvesené tabule s fotkami ako to vlastne pod zemou vyzerá. Len v Cuscu existuje okolo 10,000 turistických sprievodcov a približne 2,000 turistických agentúr, aspoň teda tých legálnych. V Cuscu sa na univerzitách učia starý jazyk Inkov, kečuánčinu, a zo študentov sa stávajú experti v rôznych odvetviach, ako architektúra, archeológia, či experti na sledovanie vtáctva, ktoré je v Peru tiež dosť populárne. Takže ak sa napríklad rozhodneš zúčastniť sa free tour po meste, nemusíš sa báť, že ťa bude sprevádzať nejaký týpek odvedľa, ktorý si chce len privyrobiť, ale pravdepodobne to bude človek, ktorý má vyštudovanú históriu, archeológiu, či navyše ovláda starý jazyk Inkov.
Turistický pas (Cusco tourist ticket)
Ak sa nechceš zdržiavať prevažne len v meste, určite sa ti oplatí kúpiť si tzv. turistický pas, kde máš vstup až na 16 väčšinou najvýznamnejších miest v Cuscu a jeho okolí. Platí až 10 dní a vyjde ťa to 130 soles, čo je v prepočte okolo 28 €. Zároveň máš možnosť si tiež kúpiť aj Polovičné pasy, ktoré sú takmer o polovicu lacnejšie a môžeš si vybrať medzi okruhom Sacsayhuaman, City of Cusco alebo Sacred Valley okruhom.
Plaza de Armas
Hlavné námestie a centrum Cusca, v ktorom neprehliadneš kostol Iglesia de la Compañía de Jesús, ponad schodami. Stavali ho takmer 100 rokov pre problémy s podzemnou vodou. Na námestí sa nachádzajú krásne koloniálne budovy, v ktorých sú kaviarne a reštaurácie s najlepším výhľadom na námestie. V strede námestia je fontána so sochou prvého významného Inku, Manco Capac, ktorý mesto aj založil. V minulosti tu býval namiesto parku obrovský trh.
Objaviť sa na námestí ako turista má však jeden veľký háčik. Priprav sa na otravných predavačov masáží, zájazdov, taxi, suvenírov, oblečenia, kávy, čajov, zapaľovačov, malieb a trávy, ci kokaínu (záleží od hodiny). Námestie je vždy plné ľudí a často sa tu konajú slávnosti, zhromaždenia, či protesty.
Fun fact: Na rohu námestia je najvyššie položený Irish pub na svete.
Twelve-Angled Stone
Miesto, kde sa nahustí strašne veľa turistov a fotia sa pred dokonale opracovaným 12-uhlovým kameňom, ktorý je súčasťou budovy bývalého palácu Inkov. Vždy tam stojí miestny týpek oblečený v tradičnom Indiánskom kroji a čaká na fotku s turistami. Každopádne, je to veľmi zaujímavé miesto a tiež jedno z najzachovalejších v Cuscu, kde môžeš vidieť dokonalú architektúru starých Inkov.
Fun fact: Povrch kameňov sa po čase ničí, preto je vraj zakázané sa ich dotýkať, no nikto to aj tak nerešpektuje a tak sa na povrchu vytvárajú praskliny a materiál postupne opadáva.
San Blas
Najznámejšia štvrť v Cuscu, hneď ponad hlavné námestie. Na San Blas je menšie námestie s kostolom, kde sa tiež občas konajú slávnosti. Táto časť je ale známa úzkymi uličkami s hipsterskými podnikmi, s dobrou kávou, pivom a vegánskym či vegetariánskym jedlom. Oplatí sa obehať aj obchody s oblečením a suvenírmi, tu sa otravní predavači takmer strácajú. San Blas je v podstate postavený na kopci, takže kdekoľvek vyšľapeš, uvidíš krásny výhľad na mesto, najznámejší je ale tento.
Saqsaywaman + Rodadero
Vstupné: v rámci turistického pasu
Otváracie hodiny: Pon-Ne 7:00-17:30
Najzachovalejšia stavba po Inkoch, masívne opracované skaly vysoké 3 metre a ťažké niekoľko stoviek ton. Najznámejšia inkská “pevnosť”, ktorá sa objavuje v každom dokumente o Inkoch. Vraj ju stavalo 30,000 Indiánov 70 rokov. Skaly sú pri sebe nastavané tak natesno, že medzi ne neprestrčíš ani papier. Je z nej najlepší výhľad na Cusco. Odporúčam tam stráviť aspoň hodinu a ak ti to budget dovolí aj sprievodcu, pretože tam je naozaj málo informačných tabúľ.
Fun fact: Počas obdobia zimného slnovratu sa tu konajú oslavy Inti Raymi, kde niekoľko stoviek tanečníkov a hercov prezlečených za Inkov “oslavuje” príchod zimy. Lístky na podujatie stoja okolo $200.
Za hlavným areálom sú menšie pozostatky, kde väčšina turististov nejde. My sme tam videli hlavne miestnych ako sa šmýkajú s deťmi po skalnom útvare podobnom šmýkalke. Je to síce hlavne pre deti, ale oplatí sa spustiť aspoň raz. Toto miesto sa volá Rodadero.
Cristo Blanco
Socha sa nachádza medzi Saqsaywaman a Q’enco a je podobná tej v Rio de Janeiro. Je odtiaľ celkom pekný výhľad na celé Cusco a kopa turistov sa pred ňou fotí.
Fun fact: Socha je inak darom od Palestínčanov ako prejav vďaky obyvateľom Cusca, ktorí ich prijali ako utečencov.
Q’enco
Vstupné: v rámci turistického pasu
Otváracie hodiny: Pon-Ne 7:00-18:00
Archeologické pozostatky blízko Saqsaywaman, miesto, ktoré pravdepodobne slúžilo na obetovanie a mumifikáciu. Španieli mu dali meno Quenko, čo v kečuánčine znamená zigzag alebo labyrint. Vyšľapať tam trvá približne pol hodinu od centra Cusca, ale od Cristo Blanco si tam za 15 minút. Mimo sezóny tam zvykne byť veľa miestnych, ktorí tam radi chodia na piknik a ak ti chýbajú v Cuscu stromy, hneď vedľa je menší eukalyptový les.
Qorikancha
Vstupné: S10
Otváracie hodiny: Pon-So 8:30-17:30
Najdôležitejšia pamiatka v Cuscu, kostol s pozostatkami ruín po Inkoch, ktoré boli zničené Španielmi. Na niektorých miestach je možné vidieť základné kamene po Inkoch, no na ne kolonizátori nastavali už nový kostol. Pôvodný bol vraj pokrytý zlatom, preto to bol jeden z najluxusnejších kostolov Inkskej ríše.
Centrum tradičného textilu
Otváracie hodiny: každý deň 7:30 – 20:00
Ide o neziskovú organizáciu, ktorej základná idea je spojiť tradičných kečuánskych tkáčov a udržať toto remeslo. Hrozilo totiž, že dlhoročné tkáčske techniky ešte z obdobia Inkov nadobro zaniknú, pretože nebol nikto, kto by ich výrobky kupoval. Preto vznika táto organizácia v malej dedinke Chinchero a neskôr bol otvorený aj prvý obchod v Cuscu. Ak sa rozhodneš obchod navštíviť, vnútri pravdepodobne uvidíš aj tkáčov pracujúcich na výrobe textílií.
San Pedro market
Otváracie hodiny: Pon-Ne 6:00 – 19:00 (čas sa môže mierne líšiť)
Najznámejší a najväčší trh v Cuscu, asi najlepšie miesto ak chceš nakúpiť suveníry. Kvalitou nie sú horšie ako v obchodoch, práve naopak a sú ešte aj lacnejšie. Určite sa zastav aspoň na čerstvý džús alebo na typický obed od tetušiek za približne 2 eurá. Uvidíš ako sa stravujú miestni, pre ktorých je to ako domáca strava. Nevýhodou je, že je v centre, čiže nie je dňa kedy by nebol preplnený.
Fun fact: Hangár trhu San Pedro navrhoval Gustáv Eiffel, presne ten, ktorý postavil Eiffelovku.
Machu Picchu múzeum
Vstupné: S20
Otváracie hodiny: dočasne zatvorené
Novopostavené múzeum, ktoré disponuje najväčšou zbierkou, až 360 artefaktov, z Machu Picchu. Sú tu prevažne predmety, ktoré boli po storočnej snahe peruánskej vlády konečne vrátené späť z Yalskej univerzity v USA. V múzeu nájdeš najzachovalejšie predmety, ktoré boli nájdené na Machu Picchu, obrovské vázy, kostry, či úžitkové predmety.
ChocoMuseo
Vstupné: zadarmo
Otváracie hodiny: Po-Ne 9:00 – 18:00
Nachádza sa na malom námestí s fontánou hneď vedľa hlavného námestia. Pri vstupe ti dajú ochutnať kúsky rôznych druhov čokolád. Keď prídeš dovnútra privítajú ťa týpci, ktorí ti začnú rozprávať o pestovaní a vývoze čokolády, predovšetkým v Peru. Povedia ti niečo o procese spracovania čokolády a na záver ti dajú ochutnať čokoládové nápoje s rôznymi príchuťami. Majú aj malý obchodík s ich produktami a kaviareň. Navyše ponúkajú workshopy, kde si za 70 soles môžeš vyrobiť vlastnú čokoládu.
Coca múzeum
Vstupné: zadarmo
Otváracie hodiny: dočasne zatvorené
Ďalšie super múzeum, nachádza sa hneď na San Blas námestí, je to celkom malý priestor, takže ti nezaberie veľa času, ale naučí ťa to hlavné o histórii aj o súčasnom používaní koka listov, a tiež prečo sú pre peruánsku kultúru mimoriadne dôležité. Samozrejme je tam aj malý obchodík, kde si môžeš kúpiť produkty vyrobené z koka listov, od krémov, čokolády, cukríkov až po Coca Colu v starom obale.
Fun fact: Nájdeš tam dokonca infografiku, ktorá opisuje proces vyrábania kokaínu na rôzne spôsoby.
Inka múzeum
Vstupné: S10
Otváracie hodiny: Po-So 8:00 – 18:00
Svetovo najväčšia kolekcia “queros” drevených váz používaných na ceremónie. Opis je v španielčine aj v angličtine a dostupný je aj anglicky hovoriaci sprievodca za malý príplatok.
Fun fact na záver
Ak sa budeš prechádzať po meste, určite si všimneš vlajku, ktorá pôsobí akoby bolo Cusco hlavné mesto gayov. V skutočnosti je to len náhoda, že si Cusco adaptovalo podobnú vlajku, rok predtým ako v San Franciscu vlajku LGBT. Jediný rozdiel je v tom, že vlajka Cusca má jeden modrý pás navyše. Mesto túto vlajku používa ako symbol hlavného mesta Inkov a andskej kultúry a niektorí veria, že vlajku používali už starí Inkovia.